22. juuni 2009

Meisse ei usuta enam üldse


Tänane Eesti Päevaleht Online refereerib Rootsi majanduslehte Dagens Industri, mis kirjutab, et mitmed Swedbanki suuromanikud on otsustanud Baltikumi majandusseisu halvenemise tõttu oma osaluse Swedbankis kokku tõmmata. Rahaomanikud enam lihtsalt ei usalda Balti regiooni. Usaldus on niivõrd madal, et ei usuta ka oma enda panga toimetulekuvõimesse siin regioonis.

Millest siis nii madal usaldus meie regiooni vastu? Kas maailmamajanduse madalseisust? Maailmamajanduse madalseis ei ole millegipärast hävitanud usaldust sugugi mitte kõikide regioonide ja riikide vastu. Meie oleme usalduse kaotuses ikkagi nii mõneski mõttes esirinnas.

Eks ole selles süüdi ikka suures osas meie ise. Me ei ole suutnud välja tulla majanduspoliitikaga, mis arendaks meie riiki ja paneks ka teiste riikide analüütikud uskuma, et me suudame areneda. Senimaani on meie hoiak olnud selline, et nemad seal ei saa meie majandusedu olemusest lihtsalt aru. Võib olla ei saagi, kuid kui nad arvavad teisiti, ei saa meie nende raha enam kasutada. Ja kogu meie majandusmudel kukub kokku.

Ja küsimus siinkohal ei ole niivõrd selles, et kes on süüdi ja kes peaks vastutama, vaid selles, et kui väljastpoolt meisse enam ei usuta üldse, siis ei saa me ka enam välisinvesteeringuid ja siis ei hakata usinasti ostma ka meie tooteid ja teenuseid. Kuid just need kaks valdkonda on alustoed, millele me paneme lootuse, kui räägime meie majanduse taastumisest.

Ehk on siiski nii, et me ei saa välismaist usaldust kuritarvitada ja peaksime asuma ellu viima vastutustundlikku majanduspoliitikat. Parem hilja, kui mitte kunagi.

21. juuni 2009

Pensioni ei tohi puutuda


Tänane meedia refereerib IRL-i naiskogu seisukohta, et pensionikärbete vajalikkuse ignoreerimine viib riigi pankrotikursile. IRL-i naised leiavad, et tänased sotsiaalkulutused käivad Eesti riigile ja maksumaksjatele lähematel aastatel selgelt üle jõu.

Neid seisukohti lugedes tekib mitu küsimust. Esiteks on ju IRL olnud valitsuses ja juhtinud olulisi miniteeriume kogu selle perioodi, kui Eesti on pankrotikursile sattunud. Eesti mitte ei satu pankrotikursile, vaid on seal juba täna. Sinna on jõutud IRL-i osalusel. Kuidas nüüd äkki on hakanud IRL-i naised pankrotiohus süüd nägema meie pensionisüsteemil?

Teiseks, kas koalitsioonierakond IRL ei ole alustanud hiilivat rahva ettevalmistamist pensionialandusteks kasutades selleks oma nõrgema tiiva – naiskogu – sissetoomist? Naised ei ole ühiskonnas tavaliselt selliseks jõuks, kes asja eest teist taga asuvad õõnestama oma sotsiaalse turvalisuse tulevikku. Seega, selleks on ikkagi konkreetne põhjus erakonnast antud.

Ühesõnaga pensioni kallale mineku uudise näol on tegemist järjekordse sammuga meie riigi jätkusuutlikkuse ja usaldatavuse vastu. Pensionisambad juba lõhuti, nüüd siis jätkatakse pensionsüsteemi alustalade õõnestamist. IRL-i naiskogu võib küll väita, et pensionide hoidmisest on tähtsamad noorte perede töökohad – jättes mulje, et justkui need eesmärgid oleks kuidagi vastuolulised ja üheaegselt saavutamatud – kuid ka oma elu ja töökohta valivate noorte perede jaoks on tähtis, et vanaduspõlves tehtud tööaastate eest ka turvalisus tagatakse.

Milles on süüdi Eesti inimesed, et valitsus pensionide kallale tahab minna? Milles on süüdi oma elu ja tööaastad Eestile pühendanud pensionärid, et tänase valitsemissuutmatuse tõttu nende raha võetakse? Ka nendele küsimustele võiks IRL-i naiskogu vastata.

20. juuni 2009

Lõpuaktused meenutavad riigi vastutust


Praegu on lõpuaktuste periood. Tänane Eesti Päevaleht kirjutab, et praegusel perioodil lõpetavad kõrgkooli veidi üle 10 000 tudengi ja kutseõppeasutustest lisandub neile veel ligi 7000 noort lõpetajat.

Kus on nende inimeste töökohad? Millisel viisil alustavad nad oma noort, optimistlikku ja edasipüüdlikku tööelu? Meil on Eestis täna 66 000 registreeritud töötut ja keegi ei tea, mis täpselt hakkab juhtuma uue töölepingu seaduse jõustumise järel. Ilmselt ei hakka meil Eestis töökohti massiliselt tekkima. Need, täna oma eluteed alustavad noored inimesed, vajavad aga lahendusi. Nad vajavad reaalseid lahendusi ja neid ei huvita jutt sellest, mis räägib majanduse restruktureerumisest, töötajate täiendkoolitusest või ümberõppest.

Need noored inimesed ei vaja ümber ega täiendõpet. Nad on just oma haridustee olulise sihtmärgini viinud. Samas on just koolitus ainuke sisuline asi, mida Eesti riik on mingilgi määral suutnud tööpuuduse probleemiga võitlemisel teha. See ei ole aga lahendus tänastele lõpetajatele.

Meie muretseme selle üle, et noored tahavad Eestist ära. Prooviks korraks mõelda ennast tänaste lõpetajate olukorda ja küsida nii, et milline on neil üldse võimalus Eestist mitte ära tahta?

Lõpuaktused meenutavad meile täna seda, et riik ei ole oma tööga hakkama saanud. Riik ei ole tulnud toime. Noored on optimistlikud ja hakkajad. Nad ei tule Toompeale plakatitega. Nad lihtsalt ostavad pileti laevale või lennukile ja läinud nad ongi. Koos nendega lähevad aga ka Eesti arenguväljavaated ja maksutulud. Siia jääb ääremaastumine ja eelarvekärped. Ja see sünnib meie käe all. Mõelgem ometi.

19. juuni 2009

Nüüd siis hakkavad hinnad tõusma


Eile kiitis Riigikogu valitsusliidu ja roheliste häältega heaks käibemaksu tõstmise 18 protsendilt 20 protsendile, kütuseaktsiiside kergitamise 10-12 protsenti, haigushüvitiste kärpe ja õppelaenu hüvitamise lõpetamise. Ühesõnaga hinnatõus Eesti inimestele vähenevate palkade ja tööpuuduse ajal, arstiabi kaugenemine rahvast ja negatiivne hoiak haridusele.

Eilse otsuse tulemused on näha juba täna. Kütusemüüja Olerex on ajakirjanduse vahendusel teatanud, et tõstab 1. juulist bensiini ja diisli hinda 90-100 sendi võrra. Rimi poolt edastatud informatsiooni kohaselt ilmuvad uued käibemaksutõusu peegeldavad hinnad nii Rimides kui Säästumarketites kaupadele 3. ja 8. juulist.

Ilmselt ei pruugi tõusta kõik hinnad täpselt maksumäära jagu ja osade hindade tõus on hiilivam ja pikemas perspektiivis alles tuntav. Selge on aga see, et keegi peab maksud kinni maksma ja lõpuks maksab need ühel või teisel viisil kinni ikkagi Eesti inimene. Seega valitsus on suutnud eelarve ajada kaosesse ja Eesti inimesed vastutavad.

Eesti inimesed vastutavad ka läbi selle, et sotsiaalsed tagatised ja garantiid vähenevad. Üha rohkematele inimestele hakkab kohale jõudma põhimõte, et nii, nagu riik meile, nii meie riigile. Kui oled riigi vastu hea, teed hoolega tööd ja maksad makse, kuid vastutasuks on selline olukord, nagu seda täna näeme, siis tekib küsimusi kuhjaga. Paljud inimesed on juba ammu valinud elukohaks teised ja märksa suurema vastutustundega riigid. Kas nüüd lähevad needki, kes jäänud on? Ja vähemusvalitsus – kuna tulud langevad, siis kärbime jälle ja tõstame jälle makse – kas nii või?

18. juuni 2009

Eile kaitsesime töötajaid


Meie vähemusvalitsuse poliitika töötajate aadressil on läinud üle igasuguste piiride. Eile tegi Keskerakonna fraktsioon Riigikogus oma parima, et kaitsta töötajaid töölepingu seaduse muudatuste eest, mis tulevad töötajatele tegelikult väga valused. Alljärgnevalt toon ära oma seisukoha, mida mul oli eilsel istungil teiste toetavate kolleegide seas võimalik välja öelda:

Lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Vaieldamatult on töölepingu seadus Eesti rahva ja Eesti majanduse jaoks väga oluline. Küsimus on aga siinkohal selles, et kuidas valitsus seda seaduse muutmist viimasel poolel aastal on ette valmistanud ja muutnud, millised garantiid andnud töötajatele ja tööandjatele.

Tööleping on kokkulepe töötaja ja tööandja vahel. See on kokkulepe, kus mõlemal poolel on kohustused ja õigused. Töötaja on kohustatud tegema tööd, tegema seda hästi ja võtma vastutuse seoses töö tulemustega. Tööandja on kohustatud tasustama töötajat töö eest, andma talle töövahendid ja seisma teatud sotsiaalsete väärtuste eest, mida nii töötaja kui ka ühiskond temalt eeldavad. Mõlemal poolel on kohustus pidada oma kokkuleppest kinni ja kui seda kokkulepet ei peetaks, siis saavad asjad meie ühiskonnas areneda õiges suunas või vales suunas.

Töölepingu seadus on samuti kokkulepe, töölepingu seadus on kokkulepe riigi, ametiühingute, tööandjate ja töötajate vahel. See on samuti kokkulepe, mida tuleb austada, millest tuleb kinni pidada ja mis on üldiseks eelduseks meie riigis areneva töö toimimiseks. Kui meil ei ole hästi toimivaid töösuhteid ja olukorda, kus oleks arvestatud nii töötajate, tööandjate kui ka riigi huvidega, siis ei ole meil mõtet ei unistada ega rääkida mingisugusest majanduskasvust või -languse pidurdamisest.

Tõus saab tulla praeguses majandusolukorras ainult väga suure ja raske töö tulemusena, kuid seda tööd ollakse suutelised ja valmis meie ühiskonnas tegema vaid siis, kui on olemas ikkagi konkreetne kindlus, et meie ühiskonnas töösuhete alased kokkulepped peavad ja kõigi huvid on ka kaitstud.

Kuidas on aga lood töölepingu seaduse kui üldrahvaliku kokkuleppe pidavusega? Väga halvad! Möödunud aastal sõlmiti detsembris, mis kestis väga kaua ja läbi suurte vaidluste. Kõikide osapoolte poolt tehti ju väga palju kompromisse, arvestati nendega või mitte, aga kokkulepe saavutati. Kuid täna siin saalis me soovime seda kokkulepet ühepoolselt muuta! See on nagu näkku sülitamine suurele osale meie ühiskonnast – töötajatele.

Eelmisel aastal panid Reformierakond ja tema sõbrad partnerid IRL-st propagandistlikel alustel kokku uue töölepingu seaduse. Sellest räägiti palju ja seda kiideti, kuidas jõuti, ja sellega sooviti kehtestada ühiskonnas täiesti uued reeglid. Tööturg sooviti muuta paindlikumaks, et ühelt poolt võidaks ettevõtted, kuid teiselt poolt oleks tagatud ka töötajate hüvitised töösuhete lõppemise korral. Plaan oli selles, et seadusega oleks võitnud väga palju ettevõtted, kuid poleks kaotanud ka töötajad. Töötajate õiguste eest oleks seistud uuel viisil. Pikemas perspektiivis oleks majanduskeskkond arenenud ja kõik oleks võitnud topelt. Selline oli plaan!

Objektiivsuse huvides tuleb loomulikult rõhutada, et meie liigselt jäik töösuhete korraldus vajab muutmist – seda tuleb tunnistada! – kuid täna oleme minemas pisut valet rada. Olukorras, kus meil varsti on üle 100 tuhande töötu ja tööpakkumisi jääb aina vähemaks, praktiliselt võib öelda, et varsti nulli lähedale. Möödunud aastal töölepingu seadust vastu võttes jagati kõigile lubadusi. Sisuliselt sõlmiti ju laiapõhjaline üldrahvalik kokkulepe, kuidas edaspidi hakkaksid käima meie riigis töösuhted. Anti võimalus ettevõtetele, garantiid töötajatele ning ka riik võttis endale kohustused. Täna oleme seda kokkulepet ühepoolselt murdmas. Me oleme taganemas riigi poolt võetud kohustustest. Me sülitame töötajatele näkku ja kaudses mõttes ka tööandjatele, sest lükates liigseid riske töötajate kaela, me sisuliselt hävitame tööturu ja ka ettevõtete võimalused endale motiveeritud töötajaid leida.

Siinkohal on oluline küsida, mis õigus on riigil taganeda ühepoolselt võetud kohustustest? Riik kasutab täna tugevama õigust, kuna riigi käes on võim siin saalis ennast kohustusest vabaks hääletada või hääli üle osta. Siis meie vähemusvalitsuse eestvõttel oleme seda täna just tegemas. Töötajatel ei ole mingisugust õigust endale eluks vajalikke hüvitisi välja hääletada või mingil viisil otsustada. Töötajatel jääb üle vaid vaadata, kuidas see riik, mille arenemisele nad oma elu on pühendanud, lihtsalt ühel hetkel neile selja keerab. Sellest on väga kahju, sest seda ei tohiks mingil viisil lubada. Seega, olgugi, et meie tööturg vajab värskendust ja muutusi, ei saa mina käesoleva eelnõu eest hääletada! Aitäh!

17. juuni 2009

Läti saab hakkama, aga Eesti?


IMF avaldas Lätile kiitust eelarvekärbete vastuvõtmisel ning kinnitas, et nii IMF kui ka teised rahvuvahelised partnerid aitavad Lätil kriisist üle saada. Lätil on lootust nüüd juulis välismaistelt laenajatelt 7.5 miljardi euro suurusest abipaketist järgmine laenuosa kätte saada. Läti läheb edasi ja astub samme paranemise suunas.

Miks me nii tõsiselt Läti poole vaatame ja kogu aeg seda silmas peame. Tegelikult on ju Läti mõnes mõttes meie tulevik. Läti on kriisis ühe faasi võrra eespool. Eestis ei tehta midagi oluliselt teisiti, mis annaks eeldada, et me Läti rada ei järgi. Võib küll juhtuda, et maailmamajanduses tuleb üleöö ootamatult suur tõus ja tulenevalt sellest me Läti olukorda ei jõua, kuid see ei ole väga realistlik.

Realistlik oleks Läti stsenaariumist pääseda siis, kui Eesti suudaks võtta vastu mingeid kardinaalseid majanduspoliitilisi otsuseid enne Lätit või teist moodi kui Läti. Tänast olukorda meie poliitikas vaadates aga tundub, et see ei ole väga teostatav. Kes kujutaks täna ette näiteks seda, et Eesti devalveerib oma valuuta enne Lätit? Või kes kujutaks ette seda, et Eesti kärbib rohkem, kui Läti?

Me ei erine Lätist ka majanduse struktuuri, rahvusvahelise konkurentsivõime või äriideede säravuse poolest. Meil on lihtsalt mingi lootus ja ähmane arusaam, et me ei ole sellised, kui nemad. Me oleme sarnased, kuid lihtsalt arengufaasis maas.

Muidugi loodame, et koos Läti pääsemisega pääseme ka meie. Ehk, et me ei peaks nii sügaval ära käimagi. Paljast lootusest ei pruugi aga piisata, tulenevalt millest oleks siiski ettepanek töötada aktiivselt lahenduste leidmise teel. Kõige halvem – mida ka ei saa välistada – on see, et Läti tuleb välja, kuid Eesti ei tule, vaid kukub veel sügavamale...

16. juuni 2009

Täna streigitakse


Täna streigitakse töötajate õiguste kaitseks. Töötajate õigustega on meil lood halvad. Töötajad on jäetud oma probleemidega omapead ja lisaks sellele on juba lükatud ja lükatakse veelgi suur osa majanduslanguse koormast just töötajate kaela.

Riik eemaldub vastutusest töötajate ees. Selle asemel, et töötajatele raskel ajal toetust pakkuda, võtab koalitsioon vastu seaduseid, mis tõmbavad töötajatelt ära ka viimase riigipoolse abikäe. Raskel ajal, kui töötajad vajavad riigi tuge, keerab riik töötajatele selja. Just selline on peamine sõnum, mida tänased streigid ja streigihoiatused endas sisaldavad.

Kui mastaapseks meie streigialgatused Eestis lähevad ja kui sageli need korduma hakkavad, seda näitab aeg. Kui asjad meie majanduses lähevad edaspidigi allamäge ja erinevad ühiskonna grupid ei suuda omavahel koostööd tegema hakata ning teineteisemõistmisele asuda, siis ei saa üldsegi välistada streikide regulaarseks muutumist. Sellest ei võida aga mitte keegi.

Nüüdseks siis olemegi Eestis jõudnud olukorrani, kus vesteldakse läbi jõupositsioonide, tänavatele tulles ja sisuliselt ikkagi ultimaatumeid esitades. Kui selline lõhestumine ühiskonnas jätkub, siis võime edasisele koostööle ja ühiselt probleeme lahendada väheneb iga päevaga.

Loodame siiski, et meis on olemas seda energiat, arusaamist, soovi ja mõistmist, et leppida kokku, jätkata teineteisega rääkimist ja üheskoos lahendusi leida. Vastandumine tulemuseni ei vii, ükskõik kui palju selleks ka põhjust on.

15. juuni 2009

Ettevõtjad töötajate suhtes tõrjuva hoiakuga


Palju on arutatud, analüüsitud ja räägitud sellest, kuidas on olukord töötajatega. Kui paljud kaotavad töö ja milline on meie üldine olukord tööturul. Samas on märksa vähem analüüsitud seda, millisena paistab olukord ettevõtete poolt vaadatuna – mida mõtlevad sellise tööpuuduse foonil ettevõtjad ja kuidas nemad probleemidesse suhtuvad.

Tänane Äripäev Online avaldab andmeid PricewaterhouseCoopersi poolt Eesti juhtivate ettevõtete ja organisatsioonide seas tehtud ekspress-uuringust. Selle uuringu andmetel on viimase 6 kuu jooksul töötajaid koondanud 2/3 ning põhipalka vähendanud 1/3 küsitletud ettevõtetest.

Tulemustasusid on vähendanud või otsustanud vähendada 38% ettevõtetest, enamasti jääb vähendus alla 20%. Mitmesuguseid muid rahalisi hüvitisi on otsustanud vähendada 40% ettevõtetest.

Need suured numbrid näitavad seda, et ikkagi väga suur osa meie ettevõtlusest on läinud töötajate vastu - asunud probleeme lahendama töötajate arvelt. Ühelt poolt me teame, et tööpuuduse numbrid on suured. Nüüd me teame ka, et suur osa ettevõtetest on koondamas ja tasusid vähendanud. Seega probleem on halb mõlemalt poolt vaadatuna. Kui tööpuuduse suur kasv oleks tingitud teatud väikesest kogusest ettevõtetest mingist konkreetsest tootmisharust, siis oleks seda probleemi kergem ravida. Kui aga Eestis toimub töötajatest lausvabanemine, siis on probleemi lahendusi märksa raskem leida.

Äripäev Onlines avaldatud uuringu tulemused just sellisele lausprobleemile viitavad, mida ei ole kerge arstida, kui üldse saab. Kindlasti ei tohiks aga valitsus niisama õli enam tulle valada ja peaks ikka väga tõsiselt mõtlema, mida meie makromajandusliku stabiilsuse saavutamiseks pihta hakata.

14. juuni 2009

Majanduskriis töötajate kaela


Eile oli Prantsusmaal tänavatel üle 150 000 inimese. Probleemiks oli töötajate olukord ja eelkõige see, et millegipärast kiputakse maailma majanduskriis just töötajate kaela ajama. Prantsusmaal on viimase kolme kuu jooksul töökoha kaotanud 263 000 inimest ja kogu tööpuudus on 2.5 miljoni inimese kandis.

Prantslased on konkreetsel seisukohal, et maailma majanduse probleemid on kuidagi väga osavalt ikkagi lükatud töötajate kaela. Ka juuresoleval pildil toodud plakat – tõlkes: kriis see on nemad, lahendus see oleme meie – viitab otseselt sellele, et lahenduseks kriisile on seni olnud töötajate vallandamine. Samas väidavad prantslased sama loosungiga ka seda, et kriis on tulenenud just tööandjate ja valitsuse tegemattajätmistest, kuid kui hoida töötajaid, siis võiks just sellele lahenduse saada. Seega väga mitmetahuline ja sügav sõnum.

Prantsusmaad on hea jälgida seetõttu, et seal toimuvad asjad temperamentselt ja kohe öeldakse konkreetsete käikudega välja, mida ikkagi mõeldakse ja kuhu asjad näivad kalduvat. Tegelikult on ju Prantsusmaa probleem ka kogu Euroopa probleem ja mõnes mõttes ka kogu maailma probleem. Igas riigis on oma väike eripära, kuid töökohtadega on meil probleeme igal pool.

Mida sellest kõigest Eesti jaoks järeldada:

Esiteks, ka meil on lükatud majanduslanguse probleemid töötajate kaela. Vaatame, mis hakkab saama juulist. Praeguse valitsuse all midagi head loota ei ole ja seda vaatamata sellele, kui aktiivselt opositsioon ka töötajate eest sõdib. Viitsütikuga pomm tiksub.

Teiseks on oluline siiski ka tähelepanu osutada sellele, kui palju on täna töötuid arenenud Euroopa riikides. See arv on väga suur. Kui meie majandustõusu lootus on aga selles, et arenenud riigid taastuvad ja siis hakkavad meie käest ostma, siis tuleb arvestada ikkagi ka sellega, et enne, kui meile tööd andma hakatakse, lahendatakse oma probleemid. Seega üldiselt on arenenud riikides prevalveerivad meeleolud, et enne rakendatakse oma töötud ja siis mõeldakse Ida Euroopast mingite kaupade või teenuste ostmisele. Ühesõnaga – selle plaani realiseerimiseni läheb aastaid ja selline teiste taastumsiele lootev majandusarengu kava Eestis paikneb ikkagi nõrkadel jalgadel.

13. juuni 2009

Lätil on lootust, Läti paraneb


Lätis suutsid viis parteid eelarvekärped kokku leppida ja kui parlament neile oma heakskiidu annab, siis on Läti selleks korraks ehk pankrotist pääsenud. Läti peaks saama kätte järgmise osa oma vajalikust rahvusvahelisest rahast ning seega sammukese oma majandusega edasi saama. Läti on veel kaugel probleemide lõpplahendusest, kuid väike nihe paremuse poole on kahtlemata tehtud.

Tänane Postimehe juhtkiri käsitleb arenguid Lätis. Postimees väidab minu meelest täiesti õigesti, et sarnaselt Lätile tundub Eestis kehtivat olukord, kus olulised majanduspoliitilised otsused suudetakse valitsuse tasemel langetada alles siis, kui kriis on juba talumatult sügavaks muutunud, kui riigikassa on tühi ja midagi muud lihtsalt enam ei jää üle.

Me Eestis oleme juba väga palju aega kaotanud ja tänast valitsuse käitumist vaadates tundub, et kaotame veel ja veel. Kas me peame ikka kõik negatiivse enda najal üle elama või võiksime ikka teiste kogemusest õppida. Läti kukkus põhja ja nüüd parandab oma käitumist – tulemuseks on suure tõenäosusega taastumine. Eesti on teel põhja ja ei soovi ilmselt kurssi muuta enne, kui on ikka väga sügaval ära käinud.

Olen enne kutsunud ja kutsun ka nüüd meie majanduspoliitilist käitumist muutma enne, kui meile saavad osaks väga valusad kogemused. Hea, et Lätis hakkab varsti taas päike paistma – see on laupäevaselt hea uudis. Loodan siiski, et meile nii sügavad pilved, kui Lätist üle käisid, ikkagi ei jõua. Kuid kõik sõltub meist endist.

12. juuni 2009

Nüüd siis pensionide kallale?


Läti valitsus on otsustanud üldiste kärbete raames alandada ka pensione ja vanemahüvitisi. Astmelise tulumaksu kehtestamine valitsuse istungil siiski läbi ei läinud ja kehtima jääb 21-protsendiline tulumaks.

Tänane Delfi vahendab SEB makroanalüütiku Ruta Arumäe sõnu, kes leiab, et väikeste kulude kärpimine riiki enam ei aita ja on vaja minna sotsiaaltoetuste alandamise teed. Analüütik leiab, et väike kärbe igalt pensionärilt tähendab suurt kokkuhoidu riigile ning seda saab mõõta miljardites.

Kuna Läti läheb pensioni kallale mineku teed ja ka Eestis hakkab kohe samal ajal sedasorti juttu kostuma, kas nüüd siis ongi valmimas plaanid pensionikärbeteks? Kas seda tehakse jälle viisil, et Eesti ja parempoolne valitsus pole milleski süüdi – maailmamajandus surub seda peale (Läti näide) ja analüütikud ka ütlevad, et see on ainuke võimalus. Ansip seisab pensionäride eest, kuid tegelikult pensione vähendatakse.

Tänane Eesti Päevaleht Online kirjutab sellest, et sundpuhkused on Ida-Virumaal muutunud massiliseks. Esimesel poolaastal on Ida-Viru ettevõtted küsinud osaliselt tasustatavat puhkust ligi 16 000 töötajale.

Eelarvet kärbime üha rohkem ja rohkem. Varsti on toimetulekuprobleemid valdaval enamusel Eesti elanikel. Kus see lõpeb? Siis, kui majandus taastuma hakkab. Täna on aga uudised (kasvõi seesama Ida-Virumaa sundpuhkuste näide) sellised, et meie majandusvundament ainult mõraneb ja pudeneb. Tänased negatiivsed uudised reaalmajandusest jõuavad ju eelarve ja kärbete tasendile alles mõne aja pärast – seega on kärpeprobleemid suurenevad vaid kasvavas tempos.

Palju on räägitud sellest, et mida peaks meie majandusega ette võtma. Valitsus täna ei võta midagi ette. Tulemuseks on see, et varsti ei ole ka enam võimalusi midagi ette võtta. Jääb vaid loota, et riigi valitsemise tasemel midagi muutub ja on ometigi loota lahendusi.

11. juuni 2009

Hullumaja Riigikogus


Andrus Ansipi juhitud vähemusvalitsuse suutmatus tulla toime riigi juhtimisega on viinud täielikule kaosele ja hullumajale Riigikogus. Koalitsioon takistab küsimuste esitamist, päevakorrast võetakse välja algselt sinna pandud punkte, eelnõudele kaubeldakse toetust nagu turul – sina mulle, mina sulle põhimõttel, normiks on saamas erakorralised ja ööistungid. Kuhu me nii jõuame, on raske öelda.

10. juuni oli täpselt selline päev, nagu ülal kirjeldatud – meie istung lõppes täna hommikul 5:21. Ka minul oli seal oma roll. Nimelt osalesin aktiivselt küsimuste esitamises, aruteludes ja tegin ka kaks ettekannet. Just need ettekanded ma siinkohal ka ära toon:


Ettekanne 1: Investeerimisfondide seaduse, kindlustustegevuse seaduse, krediidiasutuste seaduse, väärtpaberituru seaduse ja Eesti väärtpaberite keskregistri seaduse muutmise seaduse eelnõu

Aitäh, lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Eelnõu 461 teemal on mul hea meelega võimalus sõna võtta juba teist korda. Nagu ma eelmises sõnavõtus selgitasin, on eelnõus sisalduva seadusse sisseviimine oluliselt vajalik. Eesti Keskerakonna fraktsioon toetab alati häid eelnõusid!

Ja miks siis me toetame nimetatud eelnõu? Eelnõuga lahendatakse õigeid asju, mida Euroopa Liit meile on võimaldanud ja mida loodab ja mis aitavad kaasa meie majanduskeskkonna üldisele arengule. Eelnõu on samm edasi, mis võimaldab meil struktuurfondide rahasid lihtsamalt kasutada. Siiski on siinkohal oluline mainida, et eelnõuga seadusesse sisseviidavad muudatusi ei peaks teostama tehniliselt sellisel moel, kuidas valitsus täna neid probleeme lahendab. Me viime praktiliselt copy – paste´ga viide erinevasse seadusse muudatused, see tähendab laialipillutatuna paljude erinevate seaduste vahel.

Keskerakonna fraktsioon teeb valitsusele ettepaneku, et oleks aeg koostada üks ja terviklik finantsjuhtimise seadus ja kõik vajalikud põhimõtted seal ka ära sätestada. See oleks hea ettevõtjatele, investoritele, kes peavad selle järgi elama, ja see oleks hea riigile, kes peaks jälgima seaduste täitmist. Sellega saaks hoida ka halduskulusid kokku. Kui reeglid on selged ja sätestatud ühes kohas, siis on meil võimalik ka jälgida, nende alusel tegevust läbi viia. Selleks, et saaks kiiremini ja efektiivsemalt kasutada struktuurfondi rahasid, on vaja muudatusi ka teistes seadustes, näiteks riigihanke seadus jne. jne.

Loodame, et järgmised õiguskeskkonda muudavad õigusaktid ei ole mõttetult keerulised ja investoreid peletavad ja jõuavad tunduvalt kiiremini meie laudadele. Ettevõtjad on Eestisse meil täna väga vaja, ja rohkem kui kunagi varem! Me peaksime tegema kõik selleks, et Eesti oleks ettevõtlusele atraktiivne keskkond! Et investorid tahaksin tulla siia ja tekiks välisraha sissevool, mis aitaks meil riiki arendada. Selline käitumine oleks täna ülivajalik, kuid meie valitsus liigub nüri järjekindlusega vastuvoolu ja surub siia saali üksteise järel üha Eestile kahjulikke eelnõusid.

Täiesti mõistmatuks jääb, et parempoolsed poliitikud, kes on meie ühetaolise tulumaksu kontekstis pidanud pikki loenguid sellest, kui oluline on arenguks teha majanduskeskkond lihtsustaks ja selgepiiriliseks, on asunud nüüd majanduskeskonda ülemääraselt keeruliseks ja arusaamatuks ajama. See on tüüpiline näide kuida smeie parempoolsed poliitikud räägivad ühte, aga tegelikult tegelevad hoopis muuga.

Samuti peaksime kiiremini suutma viia oma õigusaktid vastavusse Euroopa õigusloomega. Kujukas näide on ju seesama eelnõu! Euroopa Parlamendi ja Nõukogu direktiiv muutis juba 5. septembril 2007. aastal nimetatud Euroopa direktiivi ja andis ka liikmesriigile tähtaja, et see viia kooskõlla, tähtaeg oli 21. märts 2009. Täna on aga juba 10. juuni 2009. Valitsusel oli piisavalt aega, et tegelda nimetatud direktiivi kooskõlla viimisega, aga kahjuks võttis see aega kohe mitu aastat. Võiks lihtsalt öelda, et valitsus ei tulnud nimetatud tööga toime. Seega on valitsus käesoleva eelnõuga demonstreerinud väga selgepiiriliselt oma suutmatust seadusi Euroopa Liidu direktiividega kooskõlla viia ja üldse riiki õiges suunas juhtida.

Eesti keskfraktsioon toetab eelnõu 461 SE, kuid paneb siiski südamele, et neid muudatusi on võimalik õigusloomesse viia märksa paremal viisil ja tunduvalt kiiremini. Me loodame, et ühisistung, mis toimus Riigikontrolli ja rahanduskomisjoni poolt, ja kus olid ministeeriumide õiguskantslerid, ja kus arutati struktuurfondide raha kasutamist, ja kus lubati tuua sellele eelnõule lisaks veel tunduvalt palju rohkem eelnõusid, et need lõpuks jõuaksid tunduvalt kiiremini ja paremini ja selgepiirilisemalt siia saali. Jõudu valitsusele-koalitsioonile! Aitäh!


Ettekanne 2: Riigi 2009. aasta teise lisaeelarve seaduse eelnõu

Aitäh! Lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Vabariigi Valitsuse algatatud riigi 2009. aasta teise lisaeelarve seaduse eelnõu ei ole kooskõlas sellega, mida meie riik vajab majanduslangusest väljatulekuks ja edasise arengu tagamiseks. Eelnõu annab järgmise noahoobi meie valitsuse suutlikkusele ja riigi kui terviku elujõulisusele. Valitsus on läinud eelarve ohjeldamatu kärpimise teed: kärbitakse palju, kärbitakse kohtadest, mida tegelikult üldse puudutada ei tohiks.

Kuidagi ei saa nõus olla haigushüvitiste kärpimisega kärpimisega. Haigus ei ole laiskus, vaid õnnetus! Me vajame igat inimest meie ühiskonnas ja haiguste kiire võitmine on oluliseks eelduseks, et suudaksime edukalt tulevikule vastu minna.

Täiesti äärmuslikult vale on meie hariduspoliitika õõnestamine igal võimalikul viisil. Õppelaenude kustutamise kaotamine, üliõpilaste toetuste vähendamine. Eestile katastroofiliselt mõjuvaid eelarvekärpeid on selles eelnõus küllaga. Kõike ei ole mõtet siin saalis ette lugeda ja kõike me veel ei teagi, mida kolmandale lugemisele valitsus pakub.

Mida me siis teame? Valitsus on otsustamas minna käibemaksu tõstmise teed. Tõsta makse 20%. Samuti tõsta kütuseaktsiisi ja toetada ilmselt Roheliste keskkonnamaksude tõusu. See ei aita lahendada eelarve probleeme, kuna see kiirendab veelgi pankrottide levikut ja üldist maksujõuetust turul. Ettevõtjatel on täna niigi raske! Neid tuleks toetada, mitte neile täiendavalt kive kaela veeretada. Käibemaksu, kütuseaktsiiside tõstmine mitte ei too meile täiendavaid maksulaekumisi vaid toob hoopis kaasa üldise majandusaktiivsuse languse turul. Ja seega ka hoopis maksude laekumise vähenemise. Tee kaudsete maksude tõstmisele ja majanduse surmamisele ei ole lahendus meie tänastele probleemidele.

Üheks lahenduseks oleks kindlasti astmeline tulumaks. Eile avaldati uudis, et Läti kehtestab astmelise tulumaksu. Kas see oli IMF soovitus või tingimus, näitab aeg. Meil oleks ka viimane aeg seda teed minna või valitsus tõesti arvab, et meil ei tule enne mõistus pähe, kui oleme sama halvas seisus kui Läti. Valitsus peaks lõpuks aru saama sellest, et ka Eestis kehtivad klassikalised majandusseadused. Need seadused ütlevad, et buumi aegadel peab riik majanduse arengut pidurdama ja rasketel aegadel just majandust elavdama. Andrus Ansipi juhitud valitsus on käitunud täpselt vastupidiselt! Buumi ajal küttis valitsus hagu tulle, nagu suutis. Nüüd, kui valitsus peab majandust leevendama, aitamaks meil rasketel aegadel üle elada, tegeleme ohjeldamatu eelarvekärbete kärpimisega. Kus on täna valitsuse tugi meie ettevõtlusele läbi tellimuste? Kus on valitsuse stimlatsioonipaketid meie majandusele üldiselt? Neid ei ole ja praeguse valitsuse püsimise korral ei hakka ka kunagi tulema! Selle asemel me kärbime eelarvet ja võtame viimasegi toe meie ettevõtjatelt, töötajatelt, raskusse sattunud inimestelt.

Meie valitsuse käitumine majandusküsimustes on äärmuslikult lausliberaalne. Lineaarne – kui raha tuleb, siis kulutame, kui raha ei ole, siis kärbime eelarvet. Milleks on maailmas välja mõeldud majanduspoliitika? Eks ikka selleks, et riiki rasketel aegadel toetada ja arendada ja seda peaks tegema just valitsus, mitte Rootsi pangad, töötute armee või Euroopa ühisraha euro.

Valitsus on läinud täiel määral Eesti rahva eksitamise teed. Valitsus jätab mulje, et euro kehtestamise sildi all on lubatud ka meie majanduse põhjalaskmine. Kas valitsus selgitab, milleks on meile vaja eurot, kui selleks ajaks oleme kõik näljas, paljad või poolsurnud? Kuidas euro kehtestamine meid aitab, kui meie majandus on selleks ajaks lakanud eksisteerimast? Käesolev seaduseelnõu on täpselt üks särav näide sellest, kuidas meie valitsus meie majandust hävitab ja teeb seda euro kehtestamise sildi all.

Selle eelnõuga, nagu seda on 510 SE, oleme valinud Läti tee. Varsti sulgeme haiglad, koondame politseinikke, vähendame riigi funktsioone ja siis anname ennast välisrahastajate juhtida. Kui me võtame vastu 510 SE ja veel terve rea analoogseid seadusi, siis lakkab see saal siin varsti täiesti olemast. Me muutume lihtsalt normaalseteks kohatäitjateks. Ansipi valitsusel on selliseid meid hävitavaid seadusi varuks aga küllaga. Selles meil pole kahtlustki! Eelnõu 510 tegeleb otseselt riikliku eelarvepoliitika rikkumisega ja riigi maksevõimetuse tekitamisega. Seda eelnõu toetades sillutame otseselt teed majanduskollapsisse, mis toob kaasa krooni sunddevalveerimise, tahame me seda siin Riigikogus või mitte. Ja mitte 10-15%, vaid 30-50%. Valitsus peaks julgema täna otse välja öelda, mis on eelnõu 510 SE tagajärg. Kui koalitsiooni ja valtsuse liikmed ei ole mingil viisil nõus mõtlema Eesti rahva huvidele, kelle eurolaenude tasumise võimele eelnõu 510 SE poolt käivitub ahelreaktsioon, tuleb otse tuli peale.

Valitsusel oleks õigem tagasi astuda, ka see oleks täna parem lahendus kui Eesti riigi sirgjooneline põhjalaskmine. Vaadates 2009. aasta riigieelarve ümber toimunut ja toimuvat, tuleb olla ühesel seisukohal, et Eesti on jõudnud oma ajaloo suurima eelarvekriisi lävele. Tänasel valitsusel ei näi eelarvekriisi vastu suurt midagi olevat, sest ega nad kaua võimul ei püsi. Seega tuleb täna kokkukeedetud probleemide hulk ära süüa järgmisel ja märksa vastutustundlikumal valitsusel. Kuid vaatamata koalitsiooni äärmuslikule ükskõiksusele ja pahatahtlikkusele eelarveküsimustes ei saa nad ikka täiel määral aru, mida eelnõu 510 SE lõpuks kaasa toob. Meie riik ei ole milleski süüdi, et sellisel viisil karistada! Mina sellisel viisil seda eelnõu toetada ei saa.

10. juuni 2009

Tulumaks lõpuks ikkagi astmeliseks


Eile leppis Läti valitsus kokku astmelise tulumaksu kehtestamise. See on üks suur samm õiges suunas – kahju vaid, et lätlased meist ette jõudsid. Eesti oleks astmelist tulumaksu juba ammu vajanud. Kahjuks ei ole me selleni veel jõudnud.

Riigikogu tänases päevakorras on Vabariigi Valitsuse algatatud riigi 2009. aasta teise lisaeelarve seaduse eelnõu, millega valitsus tahab jälle ohjeldamatult meie niigi kokku kuivanud eelarvet kärpida. Valitsus näib olevat seisukohal, et me ei peaks tekkinud allakäiguspiraalist kuidagigi viisi välja pääseda üritama: olukord majanduses läheb hulluks – siis kärbime; olukord läheb kärpimiste tulemusena veel hullemaks – siis kärbime veel ja nii edasi, kuni lihtsalt ei olegi enam midagi.

Läti võttis mõistuse pähe ja sai lihtsalt oma reaalsest majanduslikust seisust tulenevalt aru, et lihtsalt kärpimistega lõputult edasi minna ei saa. Vaja oli astuda konkreetne samm – kehtestada astmeline tulumaks.

Millal meie arusaamad nii kaugele jõuavad? Kas siis kui valitsus vahetub või on ka praegune koalitsioon nõus lõpuks tunnistama, et astmelist tulumaksu ei ole mõtet eitada ja selle positiivseid aspekte ignoreerida. Ärgem enam lähtugem sellest, et astmelise tulumaksu on välja pakkunud Keskerakond ja tulenevalt sellest see ei sobi. Unustaks hetkeks erakonna piirid ja räägiks sellest, mis Eestile hea on. Astmeline tulumaks on hea.

Astmeline tulumaks tuleb kas kohe või pisut hiljem. See tuleb kas vabatahtlikult, IMFi abil või läbi majanduskaose. Mida rutem me selle aga vastu võtame, seda varem hakkame tervenema.

9. juuni 2009

Tarand ei ole majanduspoliitiline meede


Tänane Äripäeva juhtkiri räägib sellest, et valimistel Indrek Tarandi poolt antud enam kui 100 000 häält viitavat sellele, et lisaks valitsevale kolmikliidule on valijad asunud ka protesti avaldama Keskerakonnale. Äripäev järeldab sellest, et sõltumata majanduskriisist ei soovi suur osa Eesti valijatest järsku pööret vasakule – valijad ei pea majanduskriisi lahenduseks Keskerakonna pakutavaid ideid, mis suurendavad riigi sekkumist ja võivad osutuda maksumaksjale suureks koormaks.

See, miks Indrek Tarand valimistel nii edukaks osutus, on leidnud paljude asjatundjate poolt viimastel päevadel põhjalikku käsitlust. See, et Indrek Tarandi suur häältesaak on otseseks või kaudseks viiteks Keskerakonna majanduspoliitika sobimatusest, on minu hinnangul Äripäeva poolt pisut meelevaldne ja argumenteerimata tõlgendus. Indrek Tarand ei ole majanduspoliitiline meede ja tema valimisedu ei saa kasutada alternatiivina ühe erakonna majanduspoliitikale.

Sisu analüüsides on Äripäeval kahtlemata õigus, et suuremad riigi kulutused võivad kaasa tuua suuremad maksud. Ideoloogiline küsimus seisneb selles, et millisel määral riik peaks täna majandusse sekkuma ja kui palju meie ettevõtlus tänases languses toetust vajaks. Paljud riigid on seisukohal, et riigid peavad tänases majanduskriisis etendama väga jõulist ja olulist rolli. Keskerakond jagab seda seisukohta. Ansipi valitsus on muidugi teises äärmuses.

Küsimus, kas Keskerakonna poliitika on ikka liigselt vasakpoolne? Kui vaadata Ameerika Ühendriikide viimase aja käitumist majanduse toetamisel, majandusse pumbatud rahasummasid, eelarvedefitsiidi suurust ja osutada tähelepanu asjaolule, et viimati natsionaliseeris USA valitsus midagi ei rohkemat ega vähemat, kui General Motorsi, siis selle kõrval on ka Keskerakonna kõige vasakpoolsemad ideed lausparempoolsed. Ajad muutuvad, standardid muutuvad.

8. juuni 2009

Keskerakond võitis


Europarlamendi valimised võitis Keskerakond. Tulemus oli oodatav, olgugi, et seda ei saanud sellisel kujul varemalt väga kindlalt välja öelda. Eesti vajas muutust ja Eesti selle muutuse ka sai. Eesti rahvas on aru saanud, et sellisel kujul enam edasi minna ei saa. Eesti rahvas teeb õigeid valikuid.

Keskerakond võttis endale vastutuse. Keskerakond oskab vastutust realiseerida täie teadlikkuse juures ja tehes seda parimal viisil Eesti rahva heaks. Eesti rahva huvid on Euroopas vähemalt Keskerakonna saadikute läbi kindlates kätes. Selle üle on hea meel.

Eestis on muudatused alanud ja loodame, et need muudatused jätkuvad ka kõigis teistes olulistes valdkondades. Me vajame korda eelarves, me vajame majanduslanguse peatumist, me vajame töökohti ja palju palju muud. Keskerakond seisab selle eest.

Hea on see, et Keskerakonnal on nüüd olemas täiendav ja värskendatud rahva mandaat. Järgmise sammuna tuleb otsustavalt vastu minna kohalike omavalitsuste valimistele. Eks ühiskondlikud protsessid võtavad oma aja, kuid praegu viitavad kõik märgid sellele, et Eestis hakkavad asjad tasapisi muutuma. Keskerakonna võit on Eesti võit ja Eesti võit on Keskerakonna võit.

Palju õnne!!!

7. juuni 2009

Vali 104


Täna on europarlamendi valimised. Enamikel Eestis elavatel inimestel on täna seoses sellega palju tegemist. Inimesed valivad, jälgivad tulemusi. Paljud on ametis valimiste korraldamisega ja kandidaatide toetamisega.

Need valimised on Eestile olulised. Mis sest, et europarlament ja selles mõttes kohalikust igapäevapoliitikast pisut kaugel seisev teema. Samas on meie esindatus Euroopas täpselt sama oluline kui sisepoliitilised teemad. Seega valigem südamega ja ärgem jätkem valikuid saatuse hooleks.

Muidugi ei lahenda valimised veel otseselt meie igapäevaprobleeme ja probleeme on meil palju. Niipea, kui valimised läbi saavad ja uus nädal koidab, peame jälle tööle hakkama selle nimel, et me kõik oma murekohad üle vaadatud saaksime.

Eesti sisepoliitikas on muidugi kõige kesksemaks teemaks praegu eelarve. Parempoolne koalitsioon on oma puuduva majanduspoliitikaga viinud meid Eesti ajaloo kõige tõsisema eelarvekriisi lävele. Iga päevaga on eelarves probleeme üha rohkem ja lahendusi üha vähem.

Järgmine nädal on Riigikogus palju tööd. Peamiseks võtmesõnaks on ikkagi eelarve. Sellele tuleb järgmine nädal pühenduda nii Toompeal olles, blogis kirjutades kui ka muid poliitilisi ülesandeid täites. Täna aga valime.

6. juuni 2009

Kes siis annab meile töökohad?


Meie töönädal lõppes uudisega, et registreeritud töötus on Eestis tõusnud kümne protsendini. See tähendab, et töötukassas on arvel 65 366 inimest.

Vaatlejad on täheldanud, et koondamised ei käi enam endise hooga ja töötuid tuleb juurde kahanevas tempos. Loodetakse, et 1. juuli ei too kaasa suurt koondamislainet, mida prognoositi uue töölepinguseaduse jõustumisega.

Võib olla oleme tõesti suuremaid koondamisi seljataha jätmas ja jõudnud niiöelda põhja, kust saab vaid tõusma hakata. Võib olla on aga hoopiski tegemist vaikusega enne tormi. Me keegi ei tea, kuid loodame parimat.

Hoopis tähtsam küsimus, kui põhja asukoht, on see, et kes hakkab meile uusi töökohti andma. Isegi, kui meil töötuid juurde ei tuleks, siis ka need 10 protsenti tööealisest elanikkonnast tahavad tagasi tööle. Räägitakse, et kui ka kõik mitteregistreerunud mittetöötajad juurde arvata, siis on meil töötuid üle 100 000 inimese. Enamus neist vajab töökohta.

Meie tänane majanduspoliitika on see, et majandust me toetustevääriliseks ei pea, välisinvestoreid peletame, eelarvega keerame üha rohkem segadust kokku ja üldiseks arengueeskujuks on võetud Läti riik. Kahjuks on parempoolne koalitsioon täna tüüri juures ja nad ikka ei taha sealt kuidagi ära tulla. Käituvad põhimõttel, et ise nad riiki ei juhi aga ei lase ka teistel juhtida. Kahju, et meil homme Riigikogu valimised ei ole, sest siis saaks rahvas oma sõna koheselt sekka ütelda.

Laupäev on puhkepäev. Kuid siiski leidkem aega mõelda neile, kes on töökoha kaotanud ja kellel seisab ees oht töökoht kaotada. Me peame kas endi hulgast või siis välismaalt leidma inimesi/ettevõtteid, kes hakkaksid meie riigis töökohti looma, usuksid meie majanduse tulevikku ja oleksid nõus sotsiaalse vastutuse koormat kandma. Selliste inimeste leidmine on raske. Kuid kes otsib, see leiab.

5. juuni 2009

Läti valik: loobuda kas riigist või rahast


Tänane Äripäev Online vahendab Lätis maad võtvat seisukohta, et Läti saaks osade riigi funktsioonide üle parda viskamisega kokku hoida ligi 1.32 miljardit krooni. Läti riik täidab hetkel 844 funktsiooni, millest paljud ei ole üldse hädavajalikud.

Läti valik on lihtne, kas suuta eelarvet piisaval määral kärpida ja saada IMFilt kätte järgmine osa laenust või minna pankrotti. Pankrotti minekule eelneb või sellega kaasneb lati devalveerimine. Seega on Läti täna valiku ees, kas riik või raha. Kas säilitada riigi toimimine endises mahus ja minna lati devalveerimise teed või pakkida osad riigi funktsioonid kokku ja mitte devalveerida latti. Karm valik.

Läti on mõnes mõttes Eesti tulevik. Kui me ei suuda midagi kardinaalset ette võtta, siis Läti mudel näitab, kuhu võime jõuda. Ka meil on teemaks number üks riigieelarve. Kuidas küll selle tasakaalu saaks nii, et meie riik alles jääks, inimesed ei jääks oluliste teenusteta ja kõik saaksid edasi elada.

Seoses sellega oli mul Riigikogus võimalus kolmapäeval sõna võtta just riigieelarvet puudutavatel teemadel. Kuna teema on oluline, siis toon alljärgnevalt ära ka oma ettekande teksti.


Aitäh, lugupeetud esimees! Head kolleegid! Seaduseelnõu, mida me praegu arutame, võib lühidalt kokku võtta, on järjekordne majanduskriisi eelnõu. Tänase valitsuse otsuse tulemus on kaasa aidanud Eesti majanduslangusele ning on toonud kaasa aktsiisi laekumise vähenemise, mida järjepidevalt eelarvekriiside käes olev koalitsioon ei suuda mingil viisil üle elada. Parempoolne koalitsioon on sundseisus. Vaatamata valijatele antud lubadustele Eesti praktiliselt maksuparadiisi viia, on valitsus teinud vastupidiseid maksutõuse ja läinud soodustuste kärpimise teed.

Keskerakonna fraktsioon on eelnõu 511 SE vastu. Me ei näe võimalust selle toetamiseks. Valitsuskoalitsiooni majandus- ja maksupoliitika on viinud Eesti ummikseisu. Valitsus on näidanud üles ignorantsust ja ebapädevust maksuotsuste langetamisel. Selline olukord ei tohi jätkuda! Praeguste seadusemuudatustega see ummikseis Eestis süveneb ja majanduses alanud langus ei saa mingil viisil peatuda. Eelnõuga soovib valitsus muuta 15 erinevat seadust, mis on vastavalt eelnõu seletuskirjale tingitud erakorralisest olukorrast Eesti majanduses.

Olukord on meil tõepoolest erakorraline! Majanduslangus süveneb sellise tempoga, mida veel mõnda aega tagasi keegi ei suutnud ette kujutada. Küsimus on pigem selles, kas seaduseelnõus 511 SE toodud muudatused on ikka parim viis meie erakorralisele majanduslangusele reageerimiseks. Me vajaksime majanduse motiveerimist ja läbimõeldud majanduspoliitikat, mitte ei peaks majanduslangust laskma kinni maksta kõige nõrgematel. Keskerakonna fraktsioon on eelnõud põhjalikult analüüsinud ja leidnud seal väga olulisi seadusemuudatusi, millega kuidagi võimalik nõus olla ei saa. Tegelikult on vale kogu koalitsiooni poolt pakutav vaatenurk ja see ei ole meie hinnangul õige lähenemine meie tänaste majandusprobleemide lahendamisele. Peatuksin aga eelkõige siinkohal nendel aspektidel, mis kõige rohkem silma riivavad ning meie majandusele ja Eesti ühiskonnale üldse suuremal määral kahju teha võivad.

Esimene teema on aktsiisiteema. Kütuseaktsiisi tõstmine mõjutab väga negatiivselt meie majandust tervikuna. Langusest väljatulekuks vajame konkurentsivõimelist tootmisest. Üks konkurentsivõime võtmekomponente meie tänast majandusstruktuuri ja sihtturge arvestades on kindlasti hind. Kütus on oluliseks otsuseks või kaudseks sisenemiseks enamusele meie majandusele. Kütuse hinna tõstmise läbi aktsiisimaksu tõstmine saeb täpselt sedasama oksa, kus me täna istume ja millelt loodame majanduskasvu vilju saama hakata. Tõstes kütuseaktsiisi annab valitsus meie majandusele täiendava surmahoobi! See on viimane asi, mida me võiksime täna üldse teha.

Tubakaaktsiisi võib üldjoontes tõsta, kuid leiame, et see võiks tuua ka varasemaks. Kuid kahjuks tänase Andrus Ansipi juhitav valitsuse, politsei ja maksuametnike personali töötasupoliitika tulemusena on probleemid salaalkoholiga ja salasigarettidega niigi tõusnud. Ilmselt ei ole Ansipi valitsus varimajanduse haldamisega hakkama saanud. Aktsiise tõstes peame seda silmas pidama, et eesmärk on maksutulude tekkimine, mitte varimajanduse arendamine. Keskerakond on veendunud, et Ansipi valitsus ei suuda toime tulla varimajanduse ohjeldamisega.

Kindlasti oleme vastu matusetoetuste kaotamisele, millega riik loodab saada 20 miljonit krooni. See 20 miljonit ei päästa täna meie majandust, kuid on noahoop selga paljudele inimestele, keda on tabanud üks kõige hullemaid asju üldse, mis inimesega saab juhtuda – lähedase kaotus.

Eelnõu soovib vähendada riiklikku koolitustellimust ülikoolidele, hoida kokku 45 miljonit krooni. Sellega ei saa mingil juhul nõustuda. Hariduspoliitika on kõige alus ja praktilisem ja ainuke lootus üldse, majanduskriisi ajal tuleb haridusse investeerida, mitte sealt kokku hoida. Ka praegusse koalitsiooni kuuluvate parteide esindajad on rääkinud hariduse tähtsusest – miks siis täna süüakse oma sõnu!? Samamoodi puudutab haridust õppelaenude kasutamise kaotamine, õpilaskodu toetuse vähendamine ja üliõpilaste toetuse vähendamine. Riik säästab hariduspoliitika prügikasti viskamise pealt vaid mõned miljonid, see ei kata tänaseid puuduvaid miljardeid mitte mingil arvestataval määral. Miks anda ühiskonnale signaal, et kanname hariduse maha? Miks anname kõikidele noortele signaali, et haridus tuleb omandada välismaal, sest Eesti riik haritud noortest ei hooli, neid ei toeta ja juba olemasolevate toetuste osas murrab sõna?

Täna peaksime kas või IMF-i poole pöörduma ja leidma lisavahendid haridusele, et meil saaks üldse tekkida konkurentsivõimeline ja teadmistepõhine majandus. Meil on täna ettepanek kehtestada astmeline tulumaks või vähemalt tõsta tulumaksu. Riigi tulumaksusüsteem peab muutuma kaasaegsemaks. Me ei saa enam palmisaartele omaste maksuparadiisi mudelitega edasi liikuda. Ükskõik kui meeltmööda see teatud huvigruppidele ei oleks, Eesti rahva enamus vajab seda, et meil oleks oma riik ja riik suudaks oma rahvast kaitsta nii majanduskriisi tingimustes kui ka muude olukordade puhul. Võtkem eeskuju arenenud riikidest ja saagem lõpuks iseseisvaks riigiks!

Eelnõud iseloomustades on oluline siiski rõhutada, et maksulaekumised tulenevad meie majanduse seisust. Eesti majandus on täna kiiresti elustamist vajavas olukorras, mis peab olema tänase koalitsiooni esimene ülesanne. Me võime siin saalis vaielda ja arutada selle üle, milliseid makse tõsta ja kas toetused on vajalikud või mitte. Kui valitsus ei alusta majanduse sisulise stimuleerimisega, siis me oleme varsti jälle ringiga siinsamas tagasi. See tähendab, et varsti on meil laudadel uus seaduseelnõu, kus tõstame täiendavalt aktsiise, kaotame täiendavalt toetusi ja see on juba allakäiguspiraal.

Keskerakonna sõnum valitsusele on, et hakata lõpuks majanduses toimuvat lahtiste silmadega vaatama ja saama aru sellest, et võidelda ei tule mitte niivõrd tagajärgedega, kuivõrd põhjustega. Tagajärgedega võitlus on ajutine leevendus ja aja võtmine, et kõrvaldada allakäigu põhjused. Kuid kui me põhjusteni kunagi ei jõua, siis ei hakka ka meie riigis elu ülesmäge minema. Eesti rahvas oleks väga tänulik, kui valitsus saaks lõpuks aru, mille tõttu me tänasesse seisu oleme jõudnud, ja võtaks midagi ette meie majanduskeskkonna tugevdamiseks.

Keskerakonna fraktsioon leiab, et Eesti vajab seadust, mis aitab majanduse jalule tõsta. Keskerakonna fraktsioon ei saa toetada eelnõu, mis on vastuolus põhiseadusega, mis süvendab majanduskriisi ja pärsib ettevõtlust. Keskerakonna fraktsioon teeb ettepaneku seaduseelnõu 511 SE esimesel lugemisel tagasi lükata. Aitäh!

4. juuni 2009

Valitsuse sõnum välisinvestoritele: Investorid tehku teadust!


Eile oli Riigikogus arutlusel investeeringuid reguleerivate seaduste muutmine. Tegemist on Eestile väga olulise teemaga, kuid koalitsioon on asunud seda teemat suunama kuidagi väga valele rajale. Me kipume oma seadusandlust mõttetult keeruliseks ajama, mis investorite seisukohalt tähendaks seda, et pigem peaksid nad tegelema teadustööga, kui investeerimisega. Teadustööd on nimelt vaja selleks, et meie seadustest varsti aru saada.

Mul oli võimalus sellel olulisel teemal eile ka sõna võtta. Minu ettekandest tegi väikese loo ka Äripäev Online. Kuna teema on oluline, siis toon siinkohal ära nii Äripäev Online’s ilmunud loo kui ka oma sõnavõtu tervikteksti.

Äripäev Online lugu:

Keskerakond: investorid peavad tellima teadustöö investeerimiskeskkonna mõistmiseks

Virge Haavasalu virge.haavasaluatchararipaev.ee
03.06.2009 19:12 Loe kommentaare (0)


Keskerakonna fraktsiooni liige Helle Kalda kritiseeris täna riigikogu istungil seaduseelnõud, mis muudab potentsiaaseletele investoritele Eesti investeerimiskeskkonna veelgi segasemaks, mistõttu peab investor arusaamiseks tellima teadustöö.

Kalda küsis oma ettekandes, miks me ei võiks kogu finantsinvesteeringute fondidega seonduvat paigutada ühte kompleksesse ja hästi struktureeritavasse seadusesse, vaid peame jagama seda temaatikat erinevate õigusaktide vahel.

"Saamaks meie investeerimiskeskkonnast aru, peavad potentsiaalsed investorid tellima teadustööd," ütles Kalda. Tema hinnangul ei ole investori eesmärk teha õigusanalüüse, vaid investeerida nendesse majanduskeskkondadesse, mis tõotavad tulu teenida.

"Seega, kui Eesti seadused on aetud mõttetult keeruliseks, siis on investoritel mitmeid kordi lihtsam investeerida nendesse riikidesse, kus õiguskeskkond on arusaadavam ja selgepiirilisem," uskus ta. Isegi kui me leiame näiteid teistest riikidest, et ka seal on investeerimisfondide reguleerimise problemaatika jagatud laialt erinevate seaduste vahel, siis võiks Eesti kalda sõnul olla esimene riik, kes seda lihtsustab.

"Seda enam, et aegajalt on kostnud idee, et Eesti võiks muutuda regionaalseks finantskeskuseks. Sellise segase seadusandlusega me üksnes kaugeneme finantskeskuse ideest ja peletame investoreid, mitte aga ei too kedagi siia juurde," toonitas Kalda.

Minu ettekande terviktekst:

Aitäh, lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Seaduseelnõu, mida me praegu arutasime, on oma olemuselt õige, põhjendatud ja vajalik, kuid jäänud pisut hiljaks ja kogu eelnõuga reguleeritud temaatika on aetud nii keeleliselt kui ka loogika puudumisel põhjendamatult keeruliseks ja mitmete seaduste vahel laialipillatult jaotatuks, mille tulemusena oli saalis väga palju küsimusi. Seaduseelnõu 461 SE käsitleb 5 seaduse muudatusi. Me muudame investeerimisfondide seadust, kindlustustegevuse seadust, krediidiasutuse seadust, väärtpaberituru seadust ja Eesti Väärtpaberite Keskregistri seadust.

Investeeringud ja välisraha sissevool on olnud Eesti majanduse senise kasvu aluseks. Täna on meie majanduses teatud tagasilöögid, kuid see ei tähenda, et välisinvesteeringud oleksid olnud halvad või et neid investeeringuid enam tulevikus vaja ei oleks. Otse vastupidi! Välisinvesteeringute toomine Eestisse ja Eesti muutmine välismaistele rahastajatele jätkuvalt atraktiivseks peaks olema meie majanduspoliitika üheks vaieldamatuks prioriteediks. Investorid ootavad meie õiguslikult keskkonnalt mida? Nad ootavad selgust, transparentsust, stabiilsust ja eelkõige sellist ülesehitust, et sellest oleks võimalik aru saada. Kui investorid ei saa aru investeeringute sihtriigis valitsevast õiguskorraldusest, siis nad lihtsalt ei investeeri sinna ja kõik. Kui me tahame siia riiki investeeringuid, siis me peame lähtuma investorite huvidest ja looma eelkõige sellise keskkonna, mis neid siia meelitab.

Nüüd siit kohalt küsimus: miks me ei võiks kogu seda finantsinvesteeringute fondidega seonduvat paigutada ühte kompleksesse ja hästi struktureeritavasse seadusesse, vaid peame jagama seda temaatikat erinevate õigusaktide vahel? Saamaks meie investeerimiskeskkonnast aru peavad potentsiaalsed investorid tellima teadustööd. Investori eesmärk ei ole aga teha õigusanalüüse vaid investeerida nendesse majanduskeskkondadesse, mis tõotavad tulu teenida. Seega, kui Eesti seadused on aetud mõttetult keeruliseks, siis on investoritel mitmeid kordi lihtsam investeerida nendesse riikidesse, kus õiguskeskkond on arusaadavam ja selgepiirilisem. Isegi kui me leiame näiteid teistest riikidest, et ka seal on investeerimisfondide reguleerimise problemaatika jagatud laialt erinevate seaduste vahel, siis võiks Eesti olla esimene riik, kes seda lihtsustab. Seda enam, et aegajalt on kostnud idee, et Eesti võiks muutuda regionaalseks finantskeskuseks. Sellise segase seadusandlusega me üksnes kaugeneme finantskeskuse ideest ja peletame investoreid, mitte aga ei too kedagi siia juurde.

Teine probleem, millele sooviksin tähelepanu pöörata, oleks järgmine: nimelt on käesolev eelnõu algatatud seetõttu, et viia meie siseriiklik õigus kooskõlla Euroopa Liidu direktiividega. Nimelt muutis 5. septembril 2007. aastal Euroopa Parlamendi ja ja Nõukogu direktiiv mitmeid muid Euroopa Liidu direktiive. Euroopa Liidu liikmesriikidele anti nimetatud muudatuste ülevõtmiseks ja oma siseriikliku regulatsiooni sisendamiseks aega 21. märtsini 2009. Täna on 21. märts ammu ajalooks saanud, isegi valitsus on muutunud ja oleme ootamatult juba juunikuus. See tähendab, et koalitsioon ei tule toime vajalikest tähtaegadest kinnipidamisega ja seda vaatamata sellele, et Euroopa Liit võttis vastava muudatuse vastu juba aastal 2007!

Kui me ei suuda oma seadusandlust õigeaegselt kooskõlla viia Euroopa Liidu poolt ettekirjutatud muudatustega ja kui seda hilinemisega ka teeme, siis sellisel viisil, et mitte keegi ei saa lõpuks aru meie õigusregulatsioonist ja investeeringud jäävad kahjuks meile tulemata – ilmselt viiakse need kuskile mujale. Välisinvesteeringud on Eestile eriliselt olulised ja see, et investeerimisfondid oleksid reguleeritud, on samuti vajalik. Kui me reguleerime finantsasutusi saamatult, siis millega me üldse tegeleme? Ilmselt millegi muuga. Kas peaministril oleks julgus öelda, et ta ei saa sellega hakkama? Vaevalt, seda küll! Aitäh teile!

3. juuni 2009

Kas me ikka kehtestame ennast Euroopas?


Meie majandusega on lood nii, et iga päev tuleb nii palju negatiivseid uudiseid, et kogu aja võikski kulutada nende analüüsile ning nendest uudistest tulenevate mustade prognooside tegemisele. Näiteks avaldas Eurostat eile andmed selle kohta, et Eestis on töötuid 103 000, s.t. palju enam, kui töötukassas registreeitud. Ametlikult töötukassas registreeritud töötutest ei saa 40 protsenti ei hüvitist ega toetust. Uue töölepinguseadusega seoses on oodata koondamiste arvu kasvu.

Eurostat väidab ühtlasi, et Eesti sotsiaalkulutuste osakaal moodustab 12,4 protsenti sisemajanduse koguproduktist, mis on Euroopa Liidu 27 liikmesriigi seas kõige madalam tase. Meie kokku kuivav eelarve võib seda osakaalu veelgi vähendada.

Kogu selle negativismi taustal ja europarlamendi valimisi silmas pidades tuleks tegelikult küsida, kas me suudame oma huvide eest Euroopas seista ja kas see, et me oma saadikuid sinna saadame, meile ikka mingi efekti annab?

Meie poliitika on väga mitmetahuline ja nüansirohke, kuid kohati jääb mulje, et meil jääb puudu heas mõttes ühiskondlikust agressiivsusest. Vähemalt suhetes Euroopaga.

Heaks võrdlevaks näiteks on prantslased, kes on olnud alati väga agressiivsed oma huvide kehtestamisel Euroopa Liidus ja tulemuseks on näiteks see, et suurima osa Euroopa Liidu põllumajandustoetustest saavad Prantsusmaa põllumajandusettevõtted. Agressiivsus viib sihile.

Et prantslaste agressiivsusest pilti saada, siis lisatud fotol on kujutatud olukorda, mis on just leidnud aset praegu Prantsusmaal toimuvate temperamentsete piimahinna läbirääkimiste käigust tootjate ja töötlejate vahel.

Siinjuures ei tule olla seisukohal, et prantslasi üks-üheselt järgima peaks, kuid siiski tuleb väga loota, et uued europarlamendi saadikud viiksid Euroopasse rohkem eestlaste agresiivseid seisukohavõtte ja nõudmisi, mitte lömitamist ja vaikivat nõusolekut. Me kõik ootame oma huvide kaitstust ja lahendusi Euroopast, mitte propagandamaigulist kiidujuttu, kui õiges suunas Euroopa Liit ikka liigub ja kui asjalikult nad seal koos istuvad. Ma loodan, et me suudame ikka ennast Euroopas kehtestada.

2. juuni 2009

Palgaks 25 krooni päevas – kas Eesti töötajate tulevik?


Palju on räägitud sellest, et kui sügavale Eesti majandus kukkuda saab ja arvatud, et kui oleme juba nii palju kukkunud, siis on edasine areng võimalik ainult tõusu suunas. Loogika selles, et lihtsalt lõputult kukkuda ei saa.

Põhimõtteliselt jah, lõputult ei saa kukkuda, kuid siiski on võimalik veel rohkem langeda. Eesti Päevaleht refereerib täna Rahvusvahelise tööorganisatsiooni (ILO) tööturuprognoosi, milles ennustatakse tööpuuduse, töötajate vaesuse ja töökohtade ebakindluse edasist kasvu. Prognoosis öeldakse, et sel aastal nähakse maailmas tööpuuduse seniolematut kasvu ja nende töötajate arvu kasvu, kellel on oht langeda vaesusesse.

ILO väidab, et 200 miljonil töötajal on oht langeda töötavate vaeste hulka, kes teenivad päevas alla kahe USA dollari, ehk siis igal juhul alla 25 krooni. Need 200 miljonit on need inimesed, kes sellele töötavate vaeste armeele lisanduvad – selliseid vaeseid on juba maailmas väga palju.

Töökohti maailmas lihtsalt enam ei teki, vaid need kaovad kiiresti. Teiselt poolt tuleb maailma tööturule igal aastal umbes 45 miljonit uut töötajat, kes ka tahaksid tööd teha. Samas olemasolevadki jäävad suurtes hulkades töötuks, mis siis teistest rääkida.

Kuidas see katastroof küll edukat Eestit puudutab? Me kõik teame, et maailm globaliseerub ja muutub iga päevaga üha ühtsemaks majandusruumiks. Toimub tasakaalu leidmine. Kõik me teame ühendatud veeanumate näidet – kui anumad ühendada, siis veetasapinnad ühtlustuvad. Selle taustal tuleks mõelda, et kuhu poole on globaliseerumise tulemusena ja ILO raporti põhjal suundumas Eesti 600 000 töötaja palgatase? Miks me arvame, et sellest 200 miljonist vaesuvast inimesest ei või tulla teatud hulk just meie töötajate kogumist.

Mis räägib selle kasuks, et Eestist võivad inimesed sinna 200 miljoni hulka sattuda? Esiteks, kõige rohkem lüüakse ikka ääremaid – Eesti on Euroopa mõistes ääremaa. Teiseks saavad pihta rohkem need riigid, kellel puudub unikaalne konkurentsieelis (oma Nokia) – Eestil puudub. Kolmandaks kaotavad riigid, kellel pole müüa loodusressursse - Eestil pole.

Me oleme ennast lasknud uinutada sellega, et Euroopa elatustase on kõrge ja selle süsteemiga liitudes tõuseb automaatselt ka meie elatustase. Nüüd, kui aga laiemalt maailma vaadata, siis Euroopa on oaas, millel on surve halvemuse poole (tasakaalu poole) liikuda. Euroopa laseb enda küljest tükke ära kukkuda ikka pigem tiibadelt – ääremaadelt – proovides head elatustaset säilitada eelkõige keskmes.

Seda kõike võib analüüsida pikalt ja keeruliselt, kuid üldjuhul jõuame sinna välja, et kui me midagi ei tee ja oma riigiga midagi sisulist kardinaalselt ette ei võta, siis niisamaolemine ei vii mitte uuele majanduskasvule vaid 25 kroonisele päevapalgale.

1. juuni 2009

Lastega varimajanduse vastu


Täna on lastekaitsepäev. Lastele toimub täna kümneid üritusi ja kõik loodavad sealt leida ning nendega valmistada palju rõõmu. Lapsed on meie tulevik vaatamata valitsuskriisile, majanduslangusele ja valimiskaklusele.

Täna toimub ühtlasi ka aktiivne tegevus koalitsiooni moodustumise suunas. Jutt käib sellest, et kärbitakse palju, müüakse riigifirmad, tõstetakse käibemaksu. Kõik halvad käigud ja õõnestavad riigi jalgealust. Teiselt poolt vaadates ongi Eestil täna vaid halvad valikud. Milliseid neist langetada, see sõltub sellest, milline on maailmavaade ja kuidas plaanitakse Eestit edaspidiselt juhtida.

Äripäev kirjutab tänases juhtkirjas, et varimajanduse õitseaeg on veel ees. Äripäev selgitab, et tavainimese seisukohalt vaadates ei olegi tegemist riigi petmisega, vaid lihtsalt naturaalmajandusega. Kui süüa ei ole ja raha on nii vähe, siis loomulikult ostad midagi kusagilt, kust ikka väga odavalt saab või hoopis vahetad toitu mingi muu kraami või teenuse vastu. Riik jääb paratamatult sellisest tehingust kõrvale.

Äripäev kirjeldab varimajanduse nõiaringi, kus riik saab vähem tulusid, selle tulemusena tõstab makse, kuid kõrgemad maksud jällegi ergutavad varimajandust uuele laienemisele. Üha kasvav varimajandus annab riigile üha vähem maksutulu ja seda sõltumata sellest, kuidas riik makse tõstab. Ja kuna varimajandus saavutab väga laia kandepinna, siis ei ole võimalik seda hallata ka maksuametnikel ja politseil. Lihtsalt ei jõua kõigiga sõdida.

Perspektiiv on nii must, et mis siis saama hakkab? Ega me juba olemegi selles spiraalis sees, et majandus kaugeneb üha enam regulatiivsetest normidest, mille täitmist oleme igapäevaselt vaikimisi eeldanud. Ainuke asi on proovida rääkida inimestega eetilistest väärtustest, aususest ja sellest, millist eeskuju anname me oma lastele ja kus me tahame, et meie lapsed elaksid. Kas me tahame oma lastele tulevikku majanduskollapsisse jäävas ja seadusi mitteaustavas Euroopa ääremaal või täisväärtuslikus ja kaasaegses arenenud Euroopa riigis. Siin ongi põhimõte millest peame juhinduma, kui on tahtmine kergema vastupanu teed minna. Pärast meid ei tule veeuputus.