15. mai 2009

Ansip võttis teise samba ja tõukas rahva vaesusesse


Eile otsustas siis Riigikogu peatada sissemaksed II pensionisambasse alates 2009. aasta 1. juunist. Sellest on palju räägitud ja räägitakse veel. Tegemist on fundamentaalse otsusega ja väga suure majanduspoliitilise veaga, mille tegelikest mõjudest saame võib olla täiel määral aru alles paljude aastate jooksul. Täna me ei tea keegi, mida see kõik kaasa toob ja kui negatiivseks osutuvad meile selle otsuse otsesed ja kaudsed mõjud, kuid midagi head siin oodata ei ole.

Püüdmaks viimase võimaluseni ära hoida II samba hävitamist ja sellega kaasnevaid negatiivseid mõjusid meie majandusele tegi Keskerakonna fraktsioon ettepaneku eelnõu teine lugemine katkestada, et saaksime valitsusega nii olulise sammu üle veelkordselt nõu pidada ja kõiki aspekte läbi kaaluda. Kahjuks ei võetud meie ettepanekut kuulda ja sõideti teerulli meetodil hävituskursil edasi.

II samba põhimõtte lõhkumine ei võta mitte inimestelt ainult pensionivara, vaid tekitab allakäiguspiraali ka üldise vaesuse tekkeks. Pensionivara on lisaks materiaalsele väärtusele ka sümboolset tähendust omav kategooria – see sümboliseerib vajadust säästa ja endale majanduslikku baasi luua. Olles otsustanud selle sümboli hävitada on Ansip andnud täiskäigu rahva vaesusesse tõukamiseks ja igasuguse materiaalse suutlikkuse hävitamisele.

Mul oli võimalus teha eile Riigikogus ettekanne II samba toetuseks. Selle väikese eraldatud aja jooksul sai nii mõnigi oluline mõte välja öeldud. Keskerakond ei suutnud eile küll koalitsiooni poolt külvatavat hävingut ära hoida, kuid vähemalt suutsime öelda mõned sõnad Eesti rahva tuleviku toetuseks ja näidata, et Toompealt ei ole mõistus veel täitsa kadunud.

Alljärgnevalt minu ettekanne:


Aitäh, lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Kogumispension on teema, mis puudutab väga suurt osa meie ühiskonnast. Meil on täna Eestis umbes 600 tuhat töötavat inimest ja teise sambaga on neist liitunud umbes 500 tuhat. Tegemist on üldrahvalikult tähtsa küsimusega.

Sissemaksete peatamine teise sambasse hävitab kõigi nende 500 tuhande inimese usalduse meie pensionisüsteemi ja ka Eesti riigi vastu. Riik ei ole enam turvaline ja stabiilne partner. Inimesed ei taha pühendada oma elu riigi jaoks, kes neist senisel määral ja nii olulises küsimuses alt veab.

Kogumispensionisüsteemi juurutamisel ja teise samba käivitamisel oli valitsuse konkreetne sõnum meie ühiskonnale, et see lahendus on kindel ja sellise süsteemiga võivad inimesed turvaliselt oma pensionivara koguda. Inimesed uskusid! Neil oli õigus uskuda seda, mida valitsus neile räägib. Inimesed arvestasid antud garantiidega ja langetasid oma otsuseid vastavalt sellele.

Kui ei ole kindel meie pensionisüsteem, mis siis üldse siin riigis kindel on? Millele saavad inimesed rajada oma tulevikku, millega arvestada? Iga inimene tahab, et pensionipõlves oleks, millele loota ja millele toetuda. Kui Eesti riik ei paku seda kindlust, siis paratamatult otsitakse seda mujalt, teistest riikidest. Meil on niigi ülisuur probleem väljarändega. Pensionisüsteemi usaldusväärsuse hävitamine ainult soodustab inimeste lahkumist Eestist. Kas meid on siin liiga palju, et peame inimesi ära peletama?

Vähetähtis ei ole ka see, milise mulje jätame oma pensionisüsteemi lõhkudes välisriikidele ja sealsetele investoritele, kelle investeeringud me meie riigi, meie majanduse edendamiseks nii väga vajame. Me jätame mulje, et me oleme ebastabiilsed, mitteusaldusväärsed ja meist tuleb igaks juhuks kaugele hoida. Me mitte ainult ei hävita oma inimeste usaldust, vaid peletame eemale ka investorid.

Keskerakonna fraktsioon tegi eile ettepaneku eelnõu teine lugemine katkestada, et saaksime niivõrd olulise sammu eelnõu valitsusega arutada ja leida Eesti jaoks ikkagi parem lahendus. Kahjuks meid ei võetud kuulda.

Kui valitsuskoalitsioon on astumas sellist sammu pensionisüsteemi hävitamise teel, siis jääb vägisi mulje, et koalitsioon ei ole ikka aru saanud, millega on tegemist. Kuulates eile umbusalduse avaldamisel peaministri Ansipi vastuseid, sai vist küll kõigile selgeks, et meie peaministril puudub visioon edasimineku võimalustest, puudub arusaam meie majandusest ja puudub suutlikkus meie riigi heaks sisulisi samme teha ja seega jätkab koalitsiooni lõhkumist. Täna tahate teie lõhkuda pensionisüsteemi!

Keskerakonna fraktsioon eelnõu ei toeta, kuna see on kahjulik Eesti olevikule, tulevikule ja kahandab rahva usaldust meie riigi vastu ja suure küsimärgi alla meie pensionisüsteemi tuleviku. Keskerakond ei saa toetada sellise hävitusliku iseloomuga seaduseelnõu! Aitäh!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar